środa, 24 października 2018

Cyniczny uśmiech Voltaire'a

Przeglądając encyklopedię mamy okazję spotkać się z osobami, które zaznaczyły się jako jednostki wybitne lub przynajmniej niekonwencjonalne. Często jest to spotkanie z geniuszem.
Geniusz swoją myślą, twórczością i działaniem wyprzedza epokę /niekiedy nie jedną/. Mijają dziesiątki a nawet setki lat a prezentowane przez niego wartości pozostają młode i aktualne … bo geniusz jest nieśmiertelny.
Z geniuszem nie musimy się zgadzać ani tym bardziej kochać go, to nie jego zadanie. On wskazuje, ostrzega, uczy … po prostu zmusza do myślenia.
Voltaire, właśc. Francois-Marie Arouet  /w Polsce nazywany Wolter/, ur. 21.11.1694, zm. 30.05.1778 - francuski pisarz epoki oświecenia, filozof, dramaturg i historyk. Tworzył satyry, powieści i dramaty.
Dzieła Voltaire'a cechuje krytycyzm, odrzucanie autorytetów oraz tolerancja dla różnorodnych postaw. To on powiedział : "Bardzo roztropnie jest wątpić"; "Człowiek zrodzony jest, aby żyć w konwulsjach niepokoju … lub też w letargu nudy"; "Ludzie nieskończenie mali są zwykle nieskończenie dumni"; "Nieszczęsny rodzaj ludzki tak został stworzony, że ci, którzy poruszają się po gościńcu, zawsze będą obrzucać kamieniami tych, którzy wytyczają nowe szlaki"; "To, co prawdą jest w jednej epoce, staje się błędem w innej"; "Wolność moja kończy się tam, gdzie zaczyna się twoja"; "Zwycięzcy, panujący i urzędnicy są zawsze znienawidzeni".
Uważał, że należy pozbyć się przesądów religijnych i przyjąć religię rozumową /naturalną/, której wymaga moralność - "Gdyby Boga nie było, należałoby go wymyślić"; "Pierwszym prorokiem był pierwszy nikczemnik, który spotkał grupę frajerów"; "Nie rozumiem, doprawdy, jak mogło przyjść Chrystusowi do głowy, dać się przez takie jak wy kanalie ukrzyżować"; "Nie dość zapewnić komuś zbawienie, trzeba mu jeszcze dać środki do życia".
Z drugiej strony Voltaire potępiał ateizm i deklarował wiarę w Boga /jako źródło pra-przyczyny wszystkiego/. Postulował rozdział państwa i kościoła oraz tolerancję dla wszystkich religii.
Voltaire był obrońcą ofiar fanatyzmu religijnego i archaicznego prawa, apelując do europejskiej opinii publicznej - "Przesądy są rozumem głupców".
Filozof zainteresował się także sytuacją Polski. Polska miała w owym czasie opinię kraju fanatyków religijnych i archaicznej oligarchii, która doprowadziła Polskę do kryzysu ekonomicznego i anarchii.
Voltaire uznał, że chłopom i mieszczanom tyranizowanym przez szlachtę na pewno będzie nie gorzej w granicach państw zaborczych niż w nietolerancyjnej Rzeczpospolitej ... jakże to aktualne.
Kto nie rozumie dlaczego tzw. zachód patrzy na nas krytycznie to niech poczyta Voltaire'a.
"Jeden Polak to istny czar, dwóch Polaków to awantura, trzech Polaków … och, to już jest polski problem" /komentarz Voltaire'a do 1-szego rozbioru Polski/.
Rozpoczął się długi cykl podejmowania przez społeczeństwo polskie wyborczych decyzji.
Zapoznanie się z filozofią Voltaire'a, którego słowa wyjątkowo dobrze komponują się z naszą współczesnością, jest bardzo wskazane. Można o nim powiedzieć … człowiek naszych czasów … a może to komunista lub przynajmniej "lewak" … z piekła rodem ?
Takie myśli są uzasadnione bo ostanie słowa filozofa, zapytanego przez księdza czy wyrzeka się szatana, brzmiały: "Spokojnie, dobry człowieku, to nie czas na robienie sobie wrogów" - cyniczny uśmiech w obliczu śmierci … to nagroda dla wybrańców.
Samorządowe wybory odbywały się w bardzo ciekawym układzie astrologicznym.
Kluczowe planety w tym przypadku to Księżyc /społeczeństwo/ w koniunkcji z Neptunem /państwo , naród/ w znaku Ryb. Taka koniunkcja spowodowała podwyższoną frekwencję wyborczą, często nadmierny szum, niekiedy bałagan. Jest także wskazaniem, że coś jest niejasne lub ukryte - koniunkcja Księżyc-Neptun występowała w czasie katastrofy w Smoleńsku. Koniunkcja Księżyc-Neptun pozostaje w trygonie do Wenus /w znaku Raka/ w horoskopie Kaczyńskiego i to wskazuje na … sukces, który stanie się jednocześnie jego końcem /takie qui pro quo/. Proszę pamiętać, że sukces Kaczyńskiego mocno sprzężony jest z męczeństwem, poczuciem winy, tyranią i dogmatyzmem. Wzmocniona Wenus Kaczyńskiego uderza kwadraturą w natalnego Neptuna a to może pokazać hipokryzję /np. dziwne PR-owe decyzje/ oraz uderza półkwadraturą w natalnego Saturna, co stanowi podejmowanie wyzwań przekraczających fizyczne możliwości.
Drugim istotnym układem astrologicznym była kwadratura Merkury /w Skorpionie/ i Mars /w Wodniku/ - może to wskazywać na trudności z wyłonieniem "realnej władzy" w samorządach.
Trzecim astrologicznym wskazaniem jest położenie planety Wenus w Skorpionie - jest obecnie w ruchu wstecznym. Wenus w ruchu retrogradacyjnym mówi : uważaj, przyjrzyj się, daję ci wskazówki , że istnieje wiele niejednoznaczności. Retrogradująca Wenus /aż do 18 listopada/ będzie pokazywała coraz to nowe oblicza wyborów lub zmiany w relacji sił.
Czwartym istotnym układem astrologicznym jest pozycja Słońca w 28 stp. Wagi w koniunkcji z retrogradującą Wenus /nastąpi to 4-8.11/ - to czas 2-giej tury wyborów i być może "nowy" obraz wyborów. Jest duże prawdopodobieństwo , że zaistnieją poważne wątpliwości dotyczące przeprowadzenia wyborów, protesty wyborcze, finansowanie wyborów itp.
Czas wyborów samorządowych negatywnie współgrał z horoskopem Polski - prowadzi do umocnienia podziałów na polskiej, politycznej mapie.


Dalsze umacnianie podziałów w Polsce /w sensie politycznym i społecznym/ ma bardzo negatywne skojarzenia. Tak pod względem astrologicznym jak i historycznym skojarzenia prowadzą do 1-szego rozbioru Polski:
- trudna sytuacja geopolityczna w Europie /podobna do dzisiejszej/.
- rozbiory w celu zaspokojenia roszczeń i interesów mocarstw.
- rozbiory jako sposób rozładowania politycznego napięcia w Europie.
- osłabiona pozycja Polski w Europie, która nie miała możliwości obrony swoich interesów i stała się "ziemią niczyją".
- nowa myśl polityczna, która zmieniała pojęcie "władzy" /absolutyzm oświecony/ … to między innymi filozofia Voltaire'a stworzyła podwaliny pod tą nową myśl polityczną.
- na niebie w czerwcu 1772 r. aktywizował się mocny trygon w znakach ziemskich Pluton /w Koziorożcu/ - Uran /w Byku/, który "zakomunikował", że zmienia się świat.
W 2025 r. w znakach powietrznych aktywizuje się równie mocny trygon Pluton /w Wodniku/ - Uran /w Bliźniętach/ i tak jak wtedy zmieni się świat a wraz z nim sytuacja Polski.
_______________________
Odpowiedzi na komentarze :


- aby działać na korzyść lub niekorzyść państwa trzeba sprawować urząd /uczestniczyć w podejmowaniu decyzji/. Jest się wtedy "na usługach" horoskopu Polski i albo wzmacnia się jego potencjały albo osłabia. Wiele zależy od znaczenia planety w horoskopie danego człowieka.
Wszystkie "za" i "przeciw" należy rozpatrywać indywidualnie, biorąc pod uwagę także moment zaistnienia w tzw. wielkiej polityce lub moment podejmowania istotnych decyzji.
Słońce w horoskopie Polski jest w 1 stp. Koziorożca więc kwadratury do tego stopnia niszczą potencjały Słońca - w 2010 r. Saturn był w kwadraturze zbieżnej ze znaku Wagi natomiast Uran w kwadraturze rozbieżnej z Barana. To był rok kluczowy. Dodatkowo nad Słońcem odbywał się tranzyt Plutona. Następował stopniowy rozpad państwowości, stworzonej po 1989 r.
Pamiętajmy jednak, że jeśli horoskop przewiduje taki rozpad, to Wszechświat zrobi wszystko aby urząd sprawowali ludzie, którzy wspomogą ten proces. Wszechświat do politycznych zmian nie używa czarodziejskiej różdżki ale ludzkich rąk i umysłów … taki sprytny.
Tzw. statystyczny Kowalski jest w horoskopie reprezentowany przez Księżyc posadowiony w 29 stp. Wodnika i jest to bardzo dobre położenie. Niestety Księżyc występuje w kwadraturze do Marsa w 29 stp. Byka a to jest bardzo negatywny aspekt i powoduje bezwolność, konserwatyzm, fanatyzm, dezorientację, ograniczenia, zawiść.
Może się także zdarzyć, że np. układ kwadratury do Słońca w horoskopie państwa, działa niczym sygnał ostrzegający. Tak właśnie był w przypadku katastrofy w Smoleńsku ale … nikt nie mówi o tym jako o bezpośredniej przyczynie rozkładu państwa.
Jak widać żadna z opcji rządzących nie była i nie jest zainteresowana tym tematem - te wszystkie pozorne działania to fikanie małpy na drucie.
- Jowisz w Skorpionie może generować niebezpieczne inicjatywy dotyczące zmian w dziedzinie finansów, własności, kapitału, ubezpieczeń społecznych, zbrojeń itp. bo :
… po pierwsze tranzytuje nad Plutonem w horoskopie Polski, a Pluton reprezentuje mafijne działania finansjery, przemysłu zbrojeniowego, wpływy obcych wojsk i służb specjalnych i oczywiście … żydów.
… po drugie tworzy kwadraturę z Księżycem w horoskopie Polski, a to sugeruje ubożenie społeczeństwa, brak zabezpieczeń finansowych, brak perspektyw.
… po trzecie tworzy półkwadraturę ze Słońcem w horoskopie Polski, a to sugeruje intensywne zadłużanie lub wyprowadzanie kapitału z kraju, ewentualnie dziwne zobowiązania.
Przykład: Weszła w życie ustawa o likwidacji użytkowania wieczystego gruntów … pozornie nic wyjątkowego. Dla jednych proces obojętny dla innych pewne obciążenia ale do pokonania.
Jeśli jednak znajdzie się organizacja lub grupa osób, która wystąpi z jakimiś roszczeniami względem tych własności /i będzie to grupa wyposażona w znakomitych prawników i nieograniczone możliwości finansowe/ to sytuacja pojedynczych /fizycznych/ osób będzie bardzo zła. Ochrony ze strony państwa jako głównego właściciela gruntów już nie będzie.
Roszczenia względem państwa to bardzo trudna rozgrywka natomiast roszczenia względem fizycznej osoby to błahostka /co pokazała warszawska reprywatyzacja/.
Pisząc o niebezpieczeństwie, mam na myśli społeczeństwo i tzw. instytucję państwa.
Władza, jak to mawiał klasyk, … sama się wyżywi.

0 komentarze:

Prześlij komentarz