środa, 9 kwietnia 2014

Czas Skorpiona, cz.7 czyli człowiek przyszłości


Ludzka wyobraźnia wykreowała charakterystyczne wizerunki "obcych". Duża głowa z mocno zaznaczoną częścią czołową i ciemieniową, oparta jest na delikatnym giętkim korpusie. No i te oczy .........zadumane, głębokie jak studnia. Może to nie są "obcy", może nasza podświadomość pokazuje nam człowieka przyszłości.
Być może prawdziwe człowieczeństwo jeszcze przed nami. Jeszcze wiele, wiele lat upłynie nim zupełnie odpowiedzialnie powiemy : "człowiek to brzmi dumnie".
Czy ewolucja dobiegła końca ? Prawdopodobnie jest to proces stale postępujący.
Wśród istot, zamieszkujących naszą piękną planetę, człowiek uważany jest za stworzenie wyjątkowe.
Czy są podstawy aby tak twierdzić ? Co wyróżnia człowieka spośród innych gatunków ?
Może ciało i jego funkcje ? Chyba nie, ciało, narządy, fizjologia podobne są u wszystkich ssaków.
Może płodzenie potomstwa ? Też raczej nie, to także nie jest cechą wyjątkową.
Może więc emocje ? Niekoniecznie, w zachowaniach wielu zwierząt obserwujemy emocje /u człowieka są one jedynie bardziej rozbudowane/.
Więc może magiczne słowo "miłość" ? Ale czym jest ta "umiejętność kochania" ? To tylko pewien zespół emocji, trwających długo lub krótko, niekiedy dosyć intensywnie. Myślę, że nie jest to cecha, która może być kluczowa.
Więc może jednak ludzki mózg jest .............. kreatorem tego świata i kreatorem nas samych.
Być może nasze człowieczeństwo oparte jest wyłącznie na mózgu, myśleniu, zapamiętywaniu, abstrakcji mentalnej.

*Pojęcie abstrakcyjnego myślenia wiąże się ze zdolnością tworzenia wyobrażeń oraz pojęć i jest właściwe tylko rodzajowi ludzkiemu.
Osoby umiejące myśleć abstrakcyjnie, w przeciwieństwie do osób posługujących się tylko konkretami, poszukują "orginalnych" rozwiązań i są w stanie przedstawić sytuacje hipotetyczne, dzięki czemu dostrzegają sedno sprawy. Jednostki konkretne dostrzegają tylko wycinek dostępnych danych czy rozwiązań.
Osoby skupiające się na konkretach mogą mieć trudności z odgadnięciem intencji innej osoby oraz mogą być mniej skłonne do empatii.
Dzięki abstrakcyjnemu myśleniu wychodzimy poza konkrety, nie widząc przedmiotu, możemy go sobie wyobrazić i dowolnie przekształcić w myślach.
Kreatywność, której częścią składową jest zdolność abstrakcyjnego myślenia, jest sztuką nietypowego rozwiązywania zadań i prezentowania "nowej" rzeczywistości.

Człowiek przyszłości to wiedza przekazywana, abstrakcyjne myślenie, kreowanie rzeczywistości wyłącznie przy pomocy myśli. Być może śmierć człowieka będzie miała zupełnie inny wymiar - aktywność umysłowa pozostanie. Wyobraźmy sobie "swoiste moratoria" /śmierć zatrzymana/, gdzie myśli wielkich uczonych lub artystów pozostaną aktywne a ludzkość będzie mogła z nich korzystać jak ze swoistego banku informacji.
Czas Skorpiona może okazać się przełomem w postrzeganiu człowieczeństwa. Może żyjemy w czasach, kiedy "wartość" człowieka będzie inaczej rozumiana.
Być może, że zaczniemy wyróżniać różne "gatunki" człowieka - ludzie przeznaczeni do prokreacji, ludzie przeznaczeni do pracy przy pomocy swojego ciała, ludzie przekazujący emocje /artyści/, ludzie działający poprzez  instynkty, oraz ci najważniejsi - ludzie kreujący rzeczywistość przy pomocy myśli. Myśl jak drukarka 3D.
Niepełnosprawność fizyczna stanie się nieistotnym "problemem". Ważny będzie mózg i jego twórcze możliwości.
Prawdziwe porozumienie będzie możliwe tylko pomiędzy ludźmi w danej grupie a tzw. czystość podgatunku może być bezwzględnie przestrzegana.
Brzmi to wszystko jak science-fiction ale jest coraz bliższe realności.
Przed nami jeszcze intensywny rozwój medycyny /wymiana narządów, sztuczne narządy/, który ma pomóc przedłużyć życie ciału. Póki co, ciało jest niezbędne żeby funkcjonowało myślenie, ale później ...........

Stephen Hawking, genialny astrofizyk, od 21 roku życia cierpi na stwardnienie zanikowe boczne. Obecnie jest całkowicie sparaliżowany a mózg .........ho, ho to jest super mózg. To jest mózg, który popycha świat do przodu i wciąż i wciąż odkrywa i bada.
Ale mamy także nieprzeciętny mózg, który został wymyślony. Bardzo pasuje do tego tematu.
Ojcem tego mózgu jest Arthur Conan Doyle a jego właściciel to Sherlock Holmes.
Ostatnia filmowa wersja przygód popularnego detektywa /z Benedictem Cumberbatchem/ bardzo umiejętnie pokazuje sposób myślenia głównego bohatera. Czyż on nie jest trochę "kosmitą" ? Abstrakcyjne myślenie, brak emocji, aseksualność ,........... samotność. Bardzo podobnie wykreowany był dr.House.

*Arthur Conan Doyle urodził się 22.05.1859 r.
Słońce jest w 1 stp. Bliźniąt i tak można symbolicznie opisać ten stopień : "Zdolność wglądu w formy, które dla innych pozostają niedostrzegalne. Jasnowidzenie. Zdolność łączenia się z nieświadomością zbiorową. Szkło, soczewki, załamanie światła. Ustanowienie bariery bezpieczeństwa społecznego, aby uniknąć zaangażowania w głębsze emocje. Zdystansowane podejście do różnych spraw, co prowadzi do izolacji i oschłości."
I tak na bazie 1 stp. Bliźniąt narodził się Sherlock Holmes.

0 komentarze:

Prześlij komentarz