niedziela, 12 października 2014

Czas Strzelca, cz.4 - Doktryna i dogmat


Wyobraźmy sobie dzieło stwarzania.
Skorpion - "niebyt", "boża iskra" zaistniała
Strzelec - "niebyt" tworzy zasady i reguły na jakich ma się opierać materialny świat
Koziorożec - zasady zaczynają obowiązywać i stają się "wolą i głosem Boga"
Wodnik - powstaje plan, zamysł /można powiedzieć rysunek techniczny/, jest idealny, po prostu raj
Ryby - stworzone podstawy są uwalniane na zasadzie "niech się dzieje wola nieba"
Baran - Wielki Architekt dostaje pozwolenie na budowę, narzędzia i plany a następnie przystępuje do pracy
Byk - wielkie bum!!! i powstaje materia

Jednak kiedy spojrzymy na nasz ziemski świat tak zwyczajnie "po ludzku", czyli poprzez pryzmat materii, sytuacja będzie wyglądała dosyć odmiennie.
Planeta Saturn wędrująca przez te znaki daje nam właśnie ten specyficzny, materialny świat /i to właśnie on jest najbardziej odczuwany przez ludzi/.
Więc tak będzie wyglądało dzieło stwarzania w naszym ludzkim wydaniu:
Skorpion - człowiek tworzy świat rzeczy ważnych, wręcz kluczowych dla swojego istnienia
Strzelec - człowiek wymyśla zasady aby te kluczowe i ważne sprawy stały się obowiązujące w jego świecie
Koziorożec - człowiek obwieszcza to co jest istotne i to co jest obowiązujące /tu powstaje pewien paradoks - "jestem piękny i mądry i sam to wszystko wymyśliłem"/
Wodnik - człowiek na podstawie wcześniejszych przesłanek wymyśla dosyć utopijny, idealny świat
Ryby - tak to pięknie wymyśliłem więc niech się sprawy toczą
Baran - teraz ktokolwiek będzie coś robił /dostał plan i wytyczne/ to musi być dobrze
Byk - jaki jestem zdolny! stworzyłem! pięknie! ups! coś nie wyszło-ch...j, d...pa i kamieni kupa! /proszę nie myśleć, że Byk to porażka, nie, nie - jest tak i tak, ale z wodnikowym rajem niewiele ma to wspólnego/.

Skazani na porażkę ? Być może. Zaczynamy od materii i na materii skończymy /"z prochu powstałeś, w proch się obrócisz"/.
A boskie stwarzanie ................ dzieje się............. bez końca.

Ale wracając do znaku Strzelca ......... "człowiek wymyśla zasady aby ważne dla niego sprawy stały się obowiązującymi w jego świecie".
Tworzone są doktryny i dogmaty.
Doktryna - zespół twierdzeń, założeń i postanowień
Dogmat - mniemanie, osąd, postanowienie i nauka

Nowe odkrycia naukowe powodują iż w nasze życie wprowadzane są nowe pojęcia i nowe zasady.
Szczególnie nauki ścisłe i przyrodnicze /matematyka, fizyka, astronomia, chemia, biologia i geografia / systematycznie wprowadzają nowe widzenie świata i jest to zupełnie naturalne. Tak przebiega rozwój nauki. Bardzo pięknie określił ten proces Isaac Newton, podkreślając szacunek jaki miał do osiągnięć swoich poprzedników - "Jeśli widzę dalej, to tylko dlatego, że stoję na ramionach gigantów".
Doktryna i dogmat to niestety nie tylko świat nauki.
Kiedy zakrada się w inne obszary życia możemy poczuć się indoktrynowani, możemy być poddani ostracyzmowi.
Na pierwszy plan wysuwa się dogmat religijny. Instytucje kościelne różnej maści będą w sposób niezwykle nachalny narzucały doktryny i dogmaty /na pograniczu fanatyzmu/. Dotyczy to wszystkich religii. Kościół Katolicki już wkroczył na tą ścieżkę powołując Synod Biskupów. Z pewnością wymyślą coś na miarę "wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Świętem Wielkiejnocy".
Za chwilę możemy mieć do czynienia z doktrynami politycznymi i wojennymi.
Wszystkie te zasady będą przedstawiane jako jedyne i najlepsze.
Systematyczne i natarczywe wpajanie wymyślonej idei stanie się naszą codziennością. Kto ma władzę i wpływy będzie indoktrynował społeczeństwo. Zastraszanie społeczeństwa stanie się jednym z narzędzi tej polityki.
Co usłyszymy ?
- jaki powinien być prawdziwy Polak - patriota ?
- jaki powinien być prawdziwy katolik ?
- o czym powinniśmy rozmawiać ?
- o czym nie wypada rozmawiać ?
- czego należy się uczyć i z jakich pomocy korzystać ?
- jak należy odnosić się do ......... /wpisać wedle upodobań np. muzułmanin, Rosjanin, Amerykanin itp./
- kto jest autorytetem ?
- komu wierzyć a komu nie ?
- kto jest heretykiem a kto szatanem ?
- jak powinien zachowywać się człowiek inteligentny ?
- co powinniśmy czytać, jakiej muzyki słuchać i jakie teatry odwiedzać ?
- co powinien robić odpowiedzialny, uczciwy człowiek ?
- itd., itd., itd.
Kto nie podda się nakazom określonego środowiska musi liczyć się z odrzuceniem i izolacją.
Nieraz trzeba tańczyć tak jak zagrają, to może być tango.
Tak, tak to prawie jak czasy Wielkiej Inkwizycji lub schyłkowego PRL-u, w którym komunistyczna agentura niczym ośmiornica rozwijała swoje macki.
Ale jeśli zupełnie świadomie podejdziemy do faktu, że przyszedł czas totalnej indoktrynacji to możemy przeżyć bardzo ciekawe /wręcz zabawne/ doświadczenia życiowe.
Sięgnijmy do historii i zobaczmy jak żyli ludzie represjonowani, inwigilowani i indoktrynowani.
Nauczmy się od nich, jak żyć swoim własnym życiem nie narażając się na nieprzyjemności. Powrócą opowieści: jak przechytrzyć okupanta? jak nie dać się władzy? jak sobie radzić w czasach zamordyzmu?
Może być całkiem zabawnie.Społeczeństwo, które próbuje okpić władzę nie łamiąc przy tym prawa wnosi ożywczy powiew /niekiedy taki powiew jest początkiem dużych przemian społecznych/.
To będzie taki czas, w którym nauczymy się pokornie słuchać kiwając głową a następnie odejść i pokazać /zawsze po cichu/ środkowy palec.
Nie jeden raz zrobimy to w stosunku do pracodawców, administracji publicznej, duchownych, nauczycieli i tych wszystkich, którzy będą narzucali nam swoje poglądy.
Niestety także prawodawstwo /szczególnie różne nakazy administracyjne/ może nas zmuszać do określonych zachowań. W tym przypadku należy być bardzo ostrożnym ponieważ czas Strzelca jest niezwykle restrykcyjny jeśli chodzi o łamanie prawa.
Jednak jeśli będzie możliwe ominięcie zasad prawa bez żadnych konsekwencji, to z pewnością wykorzystamy takie sytuacje /i będziemy niezwykle uradowani/.


Osoby, które w swoim horoskopie mają planetę Saturn w znaku Strzelca są podatni na indoktrynację lub posiadają umiejętności aby ją stosować.
Oto kilka osób ze świata polityki i tzw. życia publicznego, które posiadają Saturna w Strzelcu:
Donald Tusk, Ewa Kopacz, Barbara Kudrycka, Adam Lipiński, Anna Fotyga, Ryszard Kalisz, Elżbieta Radziszewska, Marek Sawicki, Małgorzata Kidawa-Błońska, Bogdan Zdrojewski, Zbigniew Boniek, Magdalena Środa, Zbigniew Dziewulski, Adam Szejnfeld a także ........ Osama bin Laden i Mahmet Ali Agca.
Jeżeli ktoś związał swoje życie z estradą to ten układ planetarny pozwoli mu oczarować tłumy /to też swoista indoktrynacja/ i stworzyć grupę oddanych fanów oraz zapisać się w historii jako twórca nowego trendu artystycznego. Do nich należą Michael Jackson, Prince, Madonna, Jacek Kaczmarski i Grzegorz Ciechowski.

W krajach tzw. zachodu potyczki z doktryną i dogmatem będą miały często przebieg groteskowy /ośmieszanie, szyderstwo, demonstracje, happeningi /. W krajach autorytarnych, indoktrynacja może przebiegać bezwzględnie a opory wobec niej mogą być nawet krwawo tłumione.


0 komentarze:

Prześlij komentarz