środa, 8 lipca 2015

Bardzo gorące lato, cz.3


Prawdopodobnie będą następowały procesy zmian w świadomości człowieka, szczególnie dotyczące demokratyzacji życia społecznego.
Wydarzenia w Grecji mogą okazać się bardzo pomocne w tym procesie.

Jeszcze do niedawna dominowała narracja, że przecież Grecja to taki nieistotny kraj więc ich decyzje nie będą w istotny sposób wpływały na kształt UE. Obecnie ta narracja zmieniła się - postrzega się ją jako kluczowy element destabilizacji.
Dlaczego tak się dzieje ? - ponieważ Grecja jest symbolem i utożsamia wielki zbiór europejskich wartości.
Człowiek działa i funkcjonuje poprzez symbole, kiedy one upadają to zmienia się świat.
Pojawiają się wypowiedzi różnych "dziennikarzyn" i pseudospecjalistów, którzy krytykują starożytną demokrację ateńską, pokazując, że to nie były takie dobre i takie piękne czasy.
Trzeba być niespełna rozumu żeby porównywać życie starożytnych do naszej teraźniejszości.
Bo przecież najważniejsza jest pewna koncepcja, pewna myśl, która zaistniała w tych odległych czasach.
A myśl była tak silna i twórcza, że do dnia dzisiejszego zapładnia umysły i zmusza człowieka do poszukiwania harmonii i sprawiedliwości. Prawdopodobnie człowiek jeszcze nie rozumie pojęcia demokracja i próbuje swoim ograniczonym umysłem po swojemu zdefiniować to pojęcie.
Bo harmonia i sprawiedliwość w szerokim sensie /wręcz kosmicznym/ nie ma wiele wspólnego z harmonią i sprawiedliwością w pojęciu ludzkim /przez wieki zmieniały się wyobrażenia i definicje, w zależności od zmieniających się warunków społeczno-politycznych/.

Sztuka i architektura starożytnej Grecji jest tożsama z filozoficzną myślą jej mieszkańców.
Warto przyjrzeć się tym dziełom sztuki /uważnie i w skupieniu/, zwrócić uwagę na proporcje i elementy dominujące ............... i być może co bardziej wnikliwy obserwator zacznie rozumieć o co tak naprawdę chodziło starożytnym Grekom i dlaczego wymyślili demokrację.

Innym sposób na zrozumienie demokracji :
Stańmy nago przed lustrem i zastanówmy się na czym polega funkcjonowanie naszego ciała? czy jest to funkcjonowanie "demokratyczne"? czy są jakieś kluczowe elementy? dlaczego zachowana jest harmonia?
Jeśli to zrozumiemy to zrozumiemy filozofię demokracji bo przecież społeczeństwo jest także swoistym organizmem. Tu obowiązują te same prawa jak w ludzkim ciele.

Wszyscy znają mit o Achillesie a w szczególności o jego pięcie.
Czy to przypadek, że powstał taki mit, taka przypowieść ?
Jeśli zerkniemy do informacji na temat refleksologii dowiemy się, że właśnie w pięcie kończy się nerw kulszowy /największy nerw w ludzkim ciele/. Tu także znajdują się punkty odpowiedzialne za właściwe funkcjonowanie mięśni miednicy. Umiejętny ucisk na te punkty może spowodować całkowity bezwład i paraliż od pasa w dół.
Pięta to także miejsce gdzie znajdują się punkty refleksyjne, odpowiedzialne za funkcjonowanie naszych narządów płciowych oraz możliwości prokreacyjnych.
To zaledwie punkty na naszym ciele ale mogą okazać się kluczowe dla naszego istnienia.

Magnez
Dobowe zapotrzebowanie tego pierwiastka to 250-400 mg - taka drobinka, takie "nic".
Jeśli jednak go zabraknie w naszym organizmie możemy liczyć się z nadaktywnością układu nerwowego, osłabieniem pracy mięśni, nieprawidłowością pracy serca itd.
Ta drobinka a raczej jej brak spowoduje, że przestaniemy istnieć.

Więc może przeceniamy znaczenie wielkich mocarstw i ich wpływów. Może one same przeceniają swoje znaczenie. Są niczym kręgosłupy cywilizacji, niczym bijące serca i gigantyczne mózgi.
Ale gdzie jest refleksyjny punkt na pięcie, który może unieruchomić te kręgosłupy ?
Gdzie są te drobinki magnezu, których brak może zatrzymać serce i rozkojarzyć mózg ?
17.12.2013 r. w poście "Arogancja władzy", w którym pisałam o pewnych cechach D. Tuska, przytoczyłam powiedzenie Marka Twain'a : "Historia, choć czasem tworzona przez nieliczne czyny wielkich, częściej kształtowana jest przez liczne czyny maluczkich".
To jest bardzo istotne stwierdzenie i niezmiernie przydatne dla zrozumienia istoty demokracji.

0 komentarze:

Prześlij komentarz