czwartek, 9 lipca 2015

Bardzo gorące lato, cz.4


Weszliśmy w trudny czas dla finansów, kapitału, długów, itp. To także czas zbrojnych konfliktów.

Tak szeroko omawiany problem greckich kłopotów finansowych może okazać się zaledwie drobną kroplą w szeroko rozlewającej się fali światowych problemów finansowych.
Tylko dzisiaj główny indeks chińskiej giełdy tracił nawet 7%. Wystarczyły tylko ostatnie cztery tygodnie by oszczędności inwestorów zmalały o 3 biliony dolarów. Właśnie jesteśmy świadkami pęknięcia jednej z największych baniek spekulacyjnych na świecie. Nie pozostanie to bez wpływu na resztę świata.
A jest to zaledwie początek finansowych perturbacji ............ na zakończenie trzeba będzie czekać bardzo długo.
Prawdopodobnie będziemy mięli gigantyczną falę "wyparowywania" pieniędzy z rynku.
Przez wiele stuleci pieniądz był traktowany jako miernik wartości dóbr i usług, był środkiem wymiany gospodarczej. Jednak stał się cud ............ i pieniądz przestał odzwierciedlać wartość czegokolwiek. Stał się dobrem i usługą jednocześnie. Pieniędzmi się handluje, na pieniądzach się zarabia, pieniądze się produkuje.
Świat został zalany pieniędzmi, szczególnie tymi wirtualnymi.
Mamy więc pieniądze ulokowane w bankach /które są tam w bardzo ograniczonej ilości/.
Mamy pieniądze zainwestowane na giełdzie, w "rozdętych" do niewyobrażalnych rozmiarów spółkach /tych pieniędzy nie ma/.
Mamy /przynajmniej teoretycznie/ ulokowane pieniądze poprzez fundusze ubezpieczeń społecznych /tych pieniędzy też nie ma/.
Globalny kryzys finansowy może spowodować, że te wszystkie zapisane, wirtualne pieniądze po prostu przestaną istnieć.
Jest to bardzo prawdopodobny scenariusz. Możemy mieć do czynienia z kryzysem, który nie był obserwowany od czasów Wielkiego Kryzysu przełomu lat 20/30 XX wieku.
Możliwe są bardzo znaczące ruchy Stanów Zjednoczonych, które będą w istotny sposób wpływały na światowe finanse.
Nadchodząca kwadratura Jowisza /Lew/ z Saturnem /Skorpion/ wprowadza duże zmiany w finansach i kapitale.
To także bardzo napięty czas w układach międzypaństwowych - sprawy mogą przebiegać na "ostrzu noża"- wyścig zbrojeń, pokerowe zagrywki czy wreszcie tzw. zdarzenia przypadkowe mogą spowodować niebezpieczeństwo zbrojnego konfliktu /w wielu częściach świata/.
W dalszej kolejności Jowisz przemieszczający się do znaku Panny może pobudzać do społecznych rozruchów i buntów. W niedługim czasie /marzec 2016/ nastąpi ponownie kontrowersyjny czas kwadratury Jowisza /Panna/ i Saturna /Strzelec/ - klasyczny aspekt niezadowolenia społecznego.
Jest to także czas "wykluwania się" różnej maści nawiedzonych ludowych trybunów oraz bardzo groźnych despotów - wszystko to będzie podlewane sosem z medialnych grup wpływów.
26.12.2014 w poście "Czas Strzelca, cz.6 - wydarzenia na najbliższy czas" w dosyć dużym skrócie przedstawiłam możliwe scenariusze. Część z nich już zaczęła się materializować.


0 komentarze:

Prześlij komentarz