poniedziałek, 27 kwietnia 2015

Rachunki krzywd


Wielkim problemem państw zachodniej cywilizacji staje się tzw. nielegalna imigracja /a także ta legalna/.
Uchodźcy z państw Afryki i Azji zalewają kraje Europy.
Można śmiało stwierdzić, że odbywa się proces sprawiedliwości dziejowej.
Europa płaci cenę za politykę kolonialną, którą prowadziła przez wiele lat.

Kolonializm - polityka państw rozwiniętych gospodarczo polegająca na utrzymaniu w zależności politycznej i ekonomicznej krajów słabo rozwiniętych, wykorzystywaniu ich zasobów ludzkich i surowcowych.
Imperia kolonialne - Wielka Brytania, Francja, Holandia, Włochy, Portugalia, Niemcy, Hiszpania, Portugalia, Dania, Japonia, USA.
Gwałtowny rozwój kolonializmu nastąpił w okresie epoki wielkich odkryć geograficznych /szczególnie koniec XV w. i początek XVI w.
To właśnie w tym czasie /w bardzo krótkich odstępach czasu, lata 1520-25/ przez znak Ryb przemieszczały się planety : Neptun, Saturn i Jowisz.
Szczególnie wyprawa Ferdynanda Magellana /lata 1521-24/ otworzyła Europie drogę do nowych lądów, społeczeństw, kultur, bogactw. Wyobrażenia o Ziemi w zasadniczy sposób zmieniły się. Wrota do zamorskiego "raju" stanęły otworem.
Teraz znowu mamy okres przemieszczania się planety Neptun przez znak Ryb /2011-2026/ i "oddech" tego co zdarzyło się 500 lat temu powraca.

Bogacenie się imperiów kolonialnych musi mieć swoją cenę.
Prędzej czy później trzeba za to zapłacić. Taka jest kolej rzeczy. I jedynie kwestią czasu jest, kiedy to nastąpi - za 10, 100 czy 500 lat.
Kraje zachodniej cywilizacji mogą bardzo głośno krzyczeć o demokracji, wolności, szacunku ale ...............
"są w ojczyźnie rachunki krzywd, obca dłoń ich też nie przekreśli" i o to co zostało odebrane dziadkom upomną się ich wnukowie /choćby w sposób symboliczny/.
Kraje cywilizacji zachodniej zapłacą wysoką cenę za swoją pazerność i bezwzględność.
I jest to sprawiedliwe mimo, że dzisiejsze pokolenie Europejczyków buntuje się przeciw temu.
Ta sprawiedliwość dziejowa może być tym bardziej dotkliwa gdyż państwa "zachodu" nie wyciągnęły żadnych konstruktywnych wniosków a kolonializm dalej trwa, tyle że trochę w innej postaci.


0 komentarze:

Prześlij komentarz