wtorek, 7 czerwca 2016

Roman Polański - uznany za winnego


Roman Polański urodził się w Paryżu w 1933 r., roku, w którym Hitler doszedł do władzy w Niemczech.
W wieku czterech lat wraz z rodziną przeprowadza się do Krakowa. W wieku sześciu lat musi zamieszkać w krakowskim getcie.
Rodzice R.Polańskiego trafiają do obozu koncentracyjnego a on sam ukrywa się w katolickiej rodzinie na wsi.
Podczas pracy nad filmem "Gorzkie gody", grający główną rolę Peter Coyote poczynił takie obserwacje:
"Czasami, patrząc na Romana, który z gorączkowym niepokojem pracuje na planie, odnosi się wrażenie, że musiał być dzieckiem, którego życie było warte mniej niż proch. (...) Nie mógł krzyczeć, nie mógł szlochać, nie mógł mieć żadnych potrzeb, nie mógł okazać strachu (...)."

Mały, kilkuletni chłopiec nie mógł nic ...... przyszedł na świat i już był uznany za winnego ...... za winnego pochodzenia, wyglądu, za to kim był.
Dramat wykluczenia, odrzucenia, wyalienowania i poczucia istnienia jakiejś abstrakcyjnej winy towarzyszy Polańskiemu przez całe życie. Ten stan ducha pokazuje jego twórczość a realia życia zmuszają go do ciągłego tłumaczenia się przed światem.
W 1958 r. Polański tworzy film krótkometrażowy "Dwaj ludzie z szafą" i już wtedy widać, że temat przytłoczenia i wykluczenia będzie mu bliski /szafa niczym bagaż przeznaczenia ciąży i nie pozwala w osiągnięciu celu/.
Horoskop Romana Polańskiego
W horoskopie R.Polańskiego dominującą rolę przejmuje układ półkrzyża /Uran w Baranie, Pluton z Księżycem w Raku, Mars w Wadze/. Na szczycie horoskopu króluje Pluton z Księżycem i tu należy poszukiwać źródła problemów. Księżyc z Plutonem w znaku Raka to bardzo często wielka popularność, uznanie i zasługi w swoim kraju, rodzinie, grupie itp. Tak się stanie jeśli układ z innymi planetami jest harmonijny, jeżeli nie jest występuje wykluczenie, wygnanie, doświadczanie nienawiści ze względu na swoje pochodzenie. Można powiedzieć, że człowiek niesie na swoich barkach przewinienia jakiejś określonej zbiorowości.
Cały układ półkrzyża "wyładuje" swoją energię w ostatnim dekanacie Koziorożca - to miejsce odpowiedzialne za autorytet, dokonania zawodowe, satysfakcję z pracy. A jeżeli mówimy o Koziorożcu musimy znaleźć planetę Wenus - w horoskopie Polańskiego znajdziemy ją w ostatnim dekanacie Panny /w koniunkcji z Jowiszem/. Ta pozycja Wenus mówi, że sensem życia reżysera jest praca i tworzenie - nie nagrody czy zaszczyty ale bycie na filmowym planie i realizowanie swoich wyobrażeń. To jest miejsce gdzie może rozładować wszelkie traumy, fobie i lęki - twórczość.
Każde przejście ciężkiej planety /Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun, Pluton/ przez Wenus z Jowiszem powoduje, że Polański ucieka lub przynajmniej musi zmienić miejsce zamieszkania lub pracy. Pojawiają się kłopoty życiowe lub dylematy natury artystycznej. Występuje poczucie osaczenia.
Tak jak w jego filmach. Atmosfera stopniowo gęstnieje i już czujemy, że dojdzie do czegoś dramatycznego.
Tranzyt planet przez koniunkcję Wenus-Jowisz /w horoskopie Polańskiego/:
Neptun - ok.1940 r. ...... Polański trafia do krakowskiego getta a później ukrywa się
Mars /retrogradujący/ - 1964/65 r. ...... reżyser ostatecznie opuszcza Polskę i powstaje rewelacyjny film "Wstręt".
Uran, Pluton  i Jowisz /jednocześnie - 1967-69 r.  ...... Polański wyjeżdża do USA. Powstaje jeden z najlepszych filmów w historii kina "Rosemary baby". W 1969 r. zostaje zamordowana, żona reżysera, Sharon Tate. Kiedy Pluton tranzytuje ascendent horoskopu, Roman Polański zostaje aresztowany za gwałt /1977 r./
Saturn - 1978 r. ..... Polański opuszcza USA.
Saturn i retrogradujący Mars - lata 2009-2012 ...... Polański zostaje aresztowany w Szwajcarii, przebywa w areszcie domowym i rozpatrywana jest kwestia ekstradycji do USA.
Jowisz - był obecny już w styczniu 2016 r. Obecnie planeta ponownie zbliża się do tego "trudnego" punktu w horoskopie i zagości tam w sierpniu tego roku. Sprawa reżysera odżyła i prawdopodobnie będzie miała swój finał właśnie w tym czasie. Jednocześnie Roman Polański przygotowuje film "Sprawa Dreyfusa" - myślę, że jest to bardzo ważny film dla niego. Film miał powstawać także w Polsce ale wieje wicher przeznaczenia i może trzeba ruszać w drogę, panie reżyserze.

W poście z 28.06.2015 r. "Porozmawiajmy o Plutonie" pisałam: "Człowiek z Plutonem w znaku Raka bardzo mocno utożsamia się z rodziną, ze swoim pochodzeniem. Jest często bardzo podobny do ojca lub matki. Jest bardzo mocno związany ze zwyczajami i różnego typu zachowaniami wyniesionymi z domu rodzinnego. Trwała emigracja może spowodować choroby, nieszczęścia lub przynajmniej odpływ sił życiowych i zadowolenia z życia."
Więc może R.Polański nie powinien wyjeżdżać do USA i zakładać tam rodziny?
Być może, jednak tam właśnie osiągną sukces. Pozostanie we Francji mogło skończyć się np.poważną chorobą ....... nie ucieknie się od przeznaczenia.

....... a co z zarzucaną mu pedofilią ?
Cóż ..... ani on nie jest pedofilem ani jego "ofiara" nie była "dziewicą orleańską".
Wszystko to było jednym z wielu wydarzeń, które mają miejsce w świecie show biznesu. Tak było kiedyś i tak jest obecnie. Co jakiś czas przychodzi moda na "lolitki" /szczególnie gdy w Skorpionie przebywa jakaś tzw. mocniejsza planeta/.

Bardzo istotne filmy /na ogół te obsypywane nagrodami/ w dorobku Polańskiego powstały w czasie, kiedy aktywowane były, przez planetę Jowisz, wymieniane już wrażliwe punkty horoskopu : koniec Raka, koniec Koziorożca oraz końcówka znaku Panny.
Pod jowiszowym wpływem powstały: Nóż w wodzie /w Koziorożcu/, Rosemary baby /w Pannie/, Chinatown /w Koziorożcu/, Tess /w Raku/, Piraci /w Koziorożcu/, Gorzkie gody /w Pannie/, Pianista /w Raku/, Oliwer Twist /w Pannie/, Autor widmo /w Koziorożcu/.
W 2020 r. przez wrażliwy punkt w Koziorożcu przetoczą się trzy potężne planety, Jowisz, Saturn i Pluton.
Życie i twórczość dopełni się.

* Polecam świetną książkę-album autorstwa Jamesa Greenberga "Polański, portret mistrza". To przede wszystkim wspomnienie z planów filmowych, pełne ciekawostek i pięknych zdjęć.

0 komentarze:

Prześlij komentarz